BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: SAD ne isključuju mogućnost prvog nuklearnog napada jer bi narušile poverenje saveznika

RT: SAD ne isključuju mogućnost prvog nuklearnog napada jer bi narušile poverenje saveznika
29.03.2019. god.


Izvor: Vostok / RT

Zvaničnik Pentagona je saopštio da će SAD zadržati pravo da izvrše nuklearni napad kao odgovor na konvencionalni napad. Politika "upotrebe ne prvi" bi narušila uverenje američkih saveznika da su zaštićeni, rekao je on.

Vašington nema planove da poništi svoju politiku o upotrebi nuklearnih bombi, što znači da može bombardovati svoje protivnike nuklearnim oružjem pod "ekstremnim okolnostima", saopštio je zamenik podsekretara odbrane Dejvid Tračenberg u pripremljenim komentarima pred Odborom za oružane snage Senata SAD.


Tračenberg je dodao da ako SAD promiene svoj stav o tom pitanju, što je opisao kao "konstruktivnu dvosmislenost," da bi to "potkopalo dugoročno odvraćanje od strane SAD-a i naštetilo saveznicima, jer bi to dovelo u pitanje da li će SAD doći i odbraniti saveznika u ekstremnim okolnostima". Ova neizvesnost može navesti ove zemlje da se naoružaju nuklearnim oružjem, dodao je on.

Njihov pregled nuklearnog stanja, koji je naručio predsednik Donald Tramp 2018. godine, navodi niz okolnosti pod kojima bi SAD mogle razmotriti prvi udar, kao što su značajni strateški napadi na američku, savezničku ili partnersku civilnu infrastrukturu, snage, njihovu komandu i kontrolu, kao takođe i upozorenje i procene pretnje konvencionalnog oružja.

Ova klauzula predstavlja veliki pomak u odnosu na prethodnu američku nuklearnu doktrinu i izazvala je oštre kritike Moskve, koja je optužila Vašington da je spustio nuklearni prag i pogoršao trku u nuklearnom naoružanju. Osim pretnje nuklearnim uništenjem, revizija postavlja temelje za unapređenje i proširenje već ogromnog američkog nuklearnog arsenala. Nuklearna modernizacija predviđa razvoj novih tipova nuklearnih glava koje bi se mogle postaviti na balističke rakete koje lansiraju na podmornice i na krstareće rakete koje se lansiraju sa mora.

"Mini-nuklearna bomba" koju je proizvela fabrika "Pantek" u Teksasu ima relativno malu eksplozivnu snagu od oko pet kilotona TNT-a, u odnosu da američko odvraćanje bude više "fleksibilno". Prema nekim stručnjacima, ona može biti lansirana iz teškog bombardera B-21, što čini verovatniju nuklearnu pretnju.

Rusija i njen program modernizacije naoružanja izdvojeni su u pregledu kao jedan od razloga za veliku izgradnju američke nuklearne trijade. Ali za razliku od američke, ruska vojna doktrina dozvoljava upotrebu nuklearnih bombi samo ako je napadnuta oružjem za masovno uništenje ili kada je u pitanju suverenitet Rusije.

Dok jačaju nuklearno zastrašivanje, SAD planiraju da potroše milijarde dolara za unapređenje svojih 150 nuklearnih bombi B61 koje se nalaze kod četiri evropska saveznika: Nemačkoj, Belgiji, Italiji i Holandiji - kao i Turskoj.

Rusija je više puta upozorila Vašington da će raspoređivanje novih bombi predstavljati kršenje Ugovora o neširenju.


  • Izvor
  • foto: © Reuters / US Air Force / Staff Sgt. Steve Thurow / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »